Chagasova choroba
Chagasova choroba je tropické infekční onemocnění, které způsobuje parazit Trypanosoma cruzi ve Střední a Jižní Americe, téměř výlučně ve venkovských oblastech. Díky migraci se však objevují nové případy v USA, kde podle odhadů trpí Chagasovou chorobou až 300000 lidí především v hispánských komunitách.
Co je Chagasova choroba
Přenašečem onemocnění jsou ve většině případů dravé krev sající ploštice (znám pod tamními názvy jako vinchuca, barbeiro, chipo nebo kissing bug (líbající brouk). Ty jsou aktivní především v noci. Přes den se ukrývají ve škvírách zdí postavených z nepálených cihel a v doškových nebo bambusových střechách domků. Ploštice předá nákazu jen v případě, že během kousnutí vyloučí i infikované výkaly. Nákaza se však může přenášet i z matky na dítě, krevní transfúzí (v rizikových zemích nejsou doposud předepsané krevní testy), při transplantaci orgánů apod.
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace žije na světě 12 milionů infikovaných osob, z čehož ročně umírá asi 14000 lidí.
Chagasova choroba patří do skupiny všeobecně přehlížených onemocnění. Latinskoamerické vlády států, kde se nákaza vyskytuje, vyčleňují finanční prostředky na prevenci a kontrolu přenosu, ale ne na samotnou léčbu pacientů.
Nakažení mohou žít bez symptomů onemocnění i několik let, ale v období chronického stádia nemoci se u třetiny infikovaných rozvinou vážné zdravotní komplikace (hlavně srdeční a střevní problémy), které mohou vést ke smrti. V tom spočívá zákeřnost této choroby. Lidé nevědí, že jsou nemocní, proto je nezbytné aktivně vyhledávat nakažené a poskytnout jim včasnou léčbu.
Chagasova choroba příznaky nemoci
Při přenosu způsobeném plošticemi je inkubační doba choroby 1 – 2 týdny. Pokud se parazit do těla dostane krevní transfúzí, může se inkubační doba prodloužit až na 6 týdnů. Onemocnění můžeme rozdělit do čtyř fází. Nejdříve dojde k lokální reakci v místě vpichu a zhruba v polovině případů se objeví infekce v blízkosti očí, opuchnutí očních víček a zvětší se lymfatické uzliny. Po 2 – 4 týdnech nastupuje akutní fáze nemoci. Organismus zaplavují parazité, nejčastějšími příznaky jsou horečka, bolest břicha, zvětšení srdce (z rentgenových snímků hrudního koše je zvětšení srdečního svalu zjevné) a hromadění tekutin ve tváři a v nohou. Po měsíci se nemoc překlopí do svého latentního stádia, ve kterém ustupují všechny symptomy a které může trvat i deset let. Pacient se může mylně domnívat, že se uzdravil. Po letech se však ohlásí závažné příznaky poslední chronické fáze. Mezi ně patří především onemocnění srdce (zvětšení srdce, srdeční arytmie, zápal srdečního svalu, trombóza, Angína pectoris atd.), střevního traktu (poruchy peristaltiky v následku čehož hrozí perforace střev) a neurologické problémy. Pokud je nemoc neléčena, v chronické fázi často nastává smrt v důsledku výše popsaných komplikací.
Léčba Chagasovy choroby
V současné době neexistuje účinná vakcína proti Chagasově nemoci.
Prevence začíná expoziční profylaxí, tedy ochranou před kousnutím dravé ploštice (užívání repelentů, dlouhé rukávy a nohavice, moskytiéry apod.). Aby se zabránilo plošticím sídlit ve střechách a stěnách domů, musely by se však radikálně změnit podmínky bydlení, což se na jihoamerickém venkově nejeví v krátkodobém ani střednědobém horizontu reálně.
Jediné dva léky, kterými se onemocnění léčí, byly vyvinuty před více než třiceti lety a primárně nejsou zaměřeny na toto onemocnění. Právě proto dosahuje úspěšnost léčby dospělých a dospívajících pouze 60 – 70% a se stoupajícím věkem pacienta roste i riziko vedlejších účinků. U novorozenců jsou medikamenty naopak velmi účinné. Stejně tak je léčba efektivní v akutní fázi nemoci. Léčba obvykle probíhá 7 týdnů, v případě potřeby je možné léky užívat až 3 měsíce. Už vzniklé změny na srdci nebo střevech léčba neodstraní.
- Lék Benznidazol
- Lék Nifurtimox
Diskuse k článku
RE : Chagasova choroba